szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» INFOSERWIS » Watykan » Kardynał Arinze o Soborze Watykańskim II
Kardynał Arinze o Soborze Watykańskim II
2008-11-25

źródło: piotrskarga.pl

Kardynał Francis Arinze udzielił wywiadu dla dla „L'Osservatore Romano” z okazji jubileuszu 50-lecia swoich święceń kapłańskich, w którym mówi o Soborze Watykańskim II i kolejny raz wspomina o zmianach w zwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Kardynał Francis Arinze
Kardynał Francis Arinze
Kliknij, aby powiększyć © lifeeternal.org
Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynał Francis Arinze, w wywiadzie udzielonym 22 listopada dla „L'Osservatore Romano”, z okazji pięćdziesiątego jubileuszu swoich święceń kapłańskich, powiedział: "Nie jest zaskoczeniem fakt, że po Vaticanum II otwarto o kilka okien za dużo. Oczywiście jednak to nie wina soboru, lecz tych, którzy nie przyjęli go we właściwy sposób czy wręcz faktycznie go odrzucili".

Nigeryjski purpurat przypomniał też jakie jest zadanie dykasterii, na której czele stoi: "Kongregacja nie jest swego rodzaju „policją” kościelną czy „pogotowiem”. Oczywiście nie możemy przymykać oczu w obliczu sytuacji, które obiektywnie są problematyczne. W instrukcji „Redemptionis sacramentum” z 2004 roku napisaliśmy, że wiele nadużyć nie jest wynikiem złej woli, lecz ignorancji. Ktoś nie wie, ale niestety nie jest świadomy swej niewiedzy. Nie wie na przykład, że słowa i gesty mają swoje źródło w tradycji Kościoła. Dlatego uważa, że będzie oryginalny i twórczy, jeśli zmieni te słowa i te gesty. W obliczu tych spraw trzeba przypominać, że liturgia jest święta, to publiczne przepowiadanie Kościoła".

Jubilat przypomniał również, że Sobór Watykański II był swego rodzaju "trzęsieniem ziemi" w kwestiach liturgicznych dla całego Kościoła. Zwrócił uwagę na osoby, które do dziś"nie trawią tego, co powiedział Vaticanum II”. Dalej mówi, że "Inne uzurpują sobie prawo do dyktowania autentycznej interpretacji ducha soborowego. Inne jeszcze życzą sobie wręcz nowego soboru. Nie jest zaskoczeniem fakt, że po Vaticanum II otwarto o kilka okien za dużo. Oczywiście jednak to nie wina soboru, lecz tych, którzy nie przyjęli go we właściwy sposób czy wręcz faktycznie go odrzucili. W każdym razie można stwierdzić, że sytuacja jest znacznie spokojniejsza, aniżeli trzydzieści lat temu".

Kardynał na końcu wywiadu kolejny raz wspomniał o dwóch zmianach w posoborowej liturgii, a mianowicie o nowych formułach rozesłania na końcu Mszy świętej, oraz o umiejscowieniu znaku pokoju - "Często nie rozumie się w pełni znaczenia tego gestu. Uważa się, że to okazja, by uścisnąć ręce przyjaciół. Tymczasem jest to sposób, aby tym, którzy stoją blisko nas, powiedzieć, że pokój Chrystusa, obecnego rzeczywiście na ołtarzu, jest także z wszystkimi ludźmi. W celu stworzenia bardziej skupionej atmosfery, sprzyjającej przygotowaniu się do Komunii, myśli się o przeniesieniu znaku pokoju na ofertorium. Papież poprosił o opinię cały episkopat. Potem podejmie decyzję" - powiedział.
 


Nathanael (2008-11-25 10:19), ostatnia modyfikacja: 2008-11-25 10:51 (ostrowik)

 

 

 

 

 

 

 

Wyświetleń: 7803

 
Pokrewne wątki
(na temat Arinze / Sobór Watykański II):
Kardynał Arinze - "Koniec improwizacji"
"Błędy liturgiczne najczęściej wypływają z niewiedzy" - mówi kardynał Arinze
Złoty jubileusz kapłaństwa kardynała Arinze
Zmiany w Kongregacji Kultu Bożego?

Archiwum

www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik