szukaj na stronie       
  Polecamy: ALCUINUS - Bibliografia Online || RUBER
LOGOWANIE nick: pass: ||załóż konto
 

Ostatnio:
INFOSERWIS: Kalisz - Chrystus w liturgii
2018-11-15 | szypa2

INFOSERWIS: Warszawa - Ojczyzna w liturgii
2018-11-11 | szypa2

INFOSERWIS: Poznań - Zmarł ks. prof. Bogusław Nadolski TChr
2018-10-20 | ostrowik

INFOSERWIS: Kraków - IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos
2018-09-03 | laudem

INFOSERWIS: Watykan - Nowy ceremoniarz papieski
2018-02-09 | szypa2

INFOSERWIS: Watykan - Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach
2017-12-16 | szypa2


subskrybuj kanał rss

» FORUM » teologia » Co z olejem katechumenów?
dział: teologia
Moderuje:
ostrowik
Dodano:
2005-03-20
Wyświetleń:
43367
Komentarze:17
Co z olejem katechumenów?
Nie pamiętam, żebyśmy w katedrze wrocławskiej mieli w Wielki Czwartek 3 kadzie z olejami... zawsze się niosło olej dla chorych i krzyżmo... czy nie był święcony olej katechumenów? Może coś przeoczyłem... Sprawdzić

[cfr. Wielki Czwartek 2004: Olej krzyżma - Olej katechumenów - Olej chorych

&& cfr. wykład Mazzy z 11.03.2005 / Lanza 09.03.2005 też coś mówił]

Pokrewne wątki
(na temat olej / katechumenat):
Namaszczenie olejami podczas chrztu
drukuj do góry
 
Komentarze: 17
102

xp
2007-03-08 00:00

Ponoć w Polsce nie stosuje się o. katechumenów! widocznie chrzci się tylko dzieci...
sam kiedyś się tym zaciekawiłem i taką otrzymałem odpowiedź. i w żadnej znanej mi diec. nie ma tego oleju.

 

103

kamil

2007-03-08 00:00

W celebracji Sakramentu Chrztu św. polskie obrzędy nie przewidują namaszczenia olejem katechumenów.
W Obrzędzie Chrztu dzieci nr 50 czytamy: Opuszcza się namaszczenie olejem katechumenów (zastąpiony nałożeniem ręki w milczeniu). W Obrzędach chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych nry 127-132 czytamy: Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w okresie katechumenatu nie stosuje się namaszczenia olejem katechumenów. (Niestety, nie są podane "namiary" na tą decyzję).
Skoro olej katechumenów nie jest używany, w praktyce nie jest święcony podczas wielkoczwartkowej Mszy krzyżma. Formularz tej Mszy zawiera modlitwę błogosławieństwa tego oleju (może na wypadek, gdyby miał wrócić do użycia), natomiast rubryki dotyczące procesjonalnego przyniesienia olejów podają:
Powracajac do oltarza (diakoni i usługujący) idą w następującej kolejności: pierwszy idzie posługujacy, który niesie naczynie z balsamem, jeśli biskup chce sam przyrządzic krzyżmo; następnie niosący naczynie z olejem katechumenów, JEŚLI MA BYÆ BÂŁOGOSÂŁAWIONY; dalej posługujący, który niesie naczynie z olejem chorych. Na ostatnim miejscu diakon lub prezbiter niesie olej na krzyżmo.
A przed samą modlitwą poświęcenia: Biskup, wokół którego stoją wieńcem prezbiterzy koncelebrujący, podczas gdy reszta posługujących stoi za nim, przystępuje do poświęcenia oleju katechumenów, JEŚLI MA BYÆ POŚWIÊCONY, a następnie do konsekrowania krzyżma.
Pozostaje pytanie, dlaczego w Polsce zrezygnowano z używania namaszczenia olejem katechumenów? Może jednym z wytłumaczeń są względy praktyczno-pastoralne. Włoskie obrzędy przewidują namaszczenie tym olejem na piersi (dzieci); a na piersi, obu dłoniach a także w innych miejscach - se ritenuto opportuno (katechumeni). Trudno chyba w Polsce w zimie rozbierać dziecko do namaszczenia.
Może ktoś zna inne powody zaniechania użycia oleju katechumenów?

 

104

ostrowik

2007-03-08 00:00

No właśnie, a co do komentarza xp to nie wydaje mnie się ;)żeby zaniechano oleju katechumenów tylko ze względu na wiek kandydatów, skoro we Włoszech namaszczamy dziecko po modlitwie z egzorcyzmem prosząc o dary sił duchowych (tekst modlitwy: Namaszczam Cię olejem, znakiem zbawienia: niech cię wzmocni swą mocą Chrystus Zbawiciel, który żyje i króluje na wieki wieków). Ten znak "mocy"/"zbawienia" nie jest limitowany zależnie od wieku. Ale zgadzam się z intuicją, że z estetyką sakramentalną wygrywają niekiedy względy praktyczne...

  -------------------------------------------------
Czas biegnie za szybką :)

105

custos

2007-03-08 00:00

Jestem dosyc wiekowym czowiekiem i na wlasne oczy widzialem chrzty przed Soborem. Przede wszystkim odbywały sie one poza Mszą Św. najczęściej w zakrystii,gdzie zimą było stosunkowo ciepło.(Mozna było rozebrac dziecko do namaszczenia piersi). I wtedy były stosowane dwa oleje (Katechumenów i Krzyżma). Poza tym był obrzęd Effeta (także dla dzieci) oraz podawana była "sól mądrosci". Potwierdzam, że w naszej Archidecezji Warmińskiej nie święci się oleju katechumenów. Pozdrowienia .Będę cześciej tu zagladał.
króluje na wieki wieków). Ten znak "mocy"/"zbawienia" nie jest limitowany zależnie od wieku. Ale zgadzam się z intuicją, że z estetyką sakramentalną wygrywają niekiedy względy praktyczne...

 

106

pacem
2007-03-08 00:00

Tak, w katedrze wroclawskiej nie błogoslawimy oleju katechumenów, bo niestety nie jest stosowany w Polsce, jak o tym wyraźnie mowią polskie wydania rytuałów. Choć jeden z biskupów ostatnio zagadnął mnie, dlaczego nie przygotowaliśmy do pobłogoslawienia oleju katechumenów. Idzie nowe? Daj Boże!

 

107

ks. marcin
2007-03-08 00:00

Ja natomiast mogę powiedzieć, że w Diecezji Sandomierskiej nie opuszcza się obrzędu poświęcenia oleju katechumenów. Biskup ordynariusz dokonuje poświęcenia tego oleju każdego roku. Dzieje się tak przynajmniej od 1992 roku. Pozdrawiam.

 

108

ostrowik

2007-03-08 00:00

Według jednego z profów na PIL stosowanie oleju katechumenów dla "katechumenów jednominutowych" czyli dzieci, nie ma żadnego uzasadnienia.

  -------------------------------------------------
Czas biegnie za szybką :)

109

ostrowik

2007-03-08 00:00

Dodajmy jeszcze kwestię dwóch sposobów święcenia olejów. W tym roku papież B16 święcił wszystkie razem, po Ewangelii bodajże.

  -------------------------------------------------
Czas biegnie za szybką :)

110

Łukasz

2007-03-08 00:00

W Polsce nie święci się oleju katechumenów. Niestety. Zanikł ten zwyczaj już po reformie po soborze Watykańskim II, gdyż przed soborem oleju katechumenów używano również do namaszczania rąk prezbiterów podczas świeceń (nie oleju krzyżma, jak dzisiaj się czyni!)

Co do oleju, jestem z diecezji legnickie i sa parafie gdzie są dorośli katechumeni i jest problem. Oleje sprowadza sie wtedy z innych diecezji. Wiem też, nie w niektórych diecezjach święci się ten olej co kilka lat.

 

111

ostrowik

2007-03-08 00:00

No właśnie, zamieszanie z olejem katechumenów używanym absurdalnie do namaszczenia rąk przy święceniach być może przeszkodziło w jego przetrwaniu przy chrztach.

  -------------------------------------------------
Czas biegnie za szybką :)

112

Łukasz

2007-03-08 00:00

Ja wiem czy to było takie absurdalne, ukazywało prezbiterat jako swoisty katechumenat pełni kapłaństwa a więc biskupstwa.

 

378

maciej66
2007-12-18 00:00

Jeśli w Polsce nie stosuje się namaszczeń przedchrzcielnych, nie ma sensu błogosławić oleju katechumenów w Wielki Czwartek. Inna rzecz że nie potrafię zrozumieć racji dla podjęcia tej decyzji. W Ordo baptismi parvulorum (ed. typica altera) czytamy że KE mogą podjąć decyzję o opuszczeniu namaszczenia "propter graves rationes". Nie wiem jakie były "graves rationes" w tym przypadku. Argument o "jednominutowych katechumenach" nie przekonuje mnie. Przecież już w starożytnych źródłach to namaszczenie stanowiło część obrzędów bezpośrednio poprzedzających chrzest (tak było w tzw. Traditio apostolica), w liturgii rzymskiej to był obrzęd z Wielkiej Soboty rano (np. Gelasianum czy ORXI). Chyba jednak chodziło o kwestie praktyczne (namaszczenie na piersiach).
Jeszcze a propos tezy o "jednominutowych katechumenach": czy obrzędy przedchrzcielne w OBP (i katechumenalne w OICA) są "przygotowaniem do chrztu" czy też jest to "chrzest udzielany etapami", którego kulminacją jest ryt wody? Mihi videtur że sens namaszczenia przedchrzcielnego (umocnienie przez Chrystusa, obrona przed złem) nie wyczerpuje się w tym krótkim momencie poprzedzającym obmycie/zanurzenie chrzcielne, ale odnosi się do całego późniejszego życia i duchowego zmagania.

 

408

loukas
2008-01-29 00:00

We Włoszech obrzęd chrztu dzieci przewiduje zarówno użycie oleju katechumenów (po egzorcyzmie), jak i Effatha (na końcu, po nałożeniu białej szaty).

  -------------------------------------------------
"Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać, ale miłość moja nie odstąpi od ciebie"

409

laudem
2008-01-29 00:00

W Krakowie jest od niedawna stosowany olej katechumenów w czasie chrztu dorosłych w Wigilię Paschalną - jest on święcony w Wielki Czwartek.

Ks. Marcin - Ja natomiast mogę powiedzieć, że w Diecezji Sandomierskiej nie opuszcza się obrzędu poświęcenia oleju katechumenów. Biskup ordynariusz dokonuje poświęcenia tego oleju każdego roku. Dzieje się tak przynajmniej od 1992 roku - potwierdzam to :) - bo w diecezji sandomierskiej tak jak i w krakowskiej istnieją Ośrodki Katechumenalne.

  -------------------------------------------------
...prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec... (J 4, 23b)

721

x sb
2011-08-28 13:26

Dziś pierwszy raz używałem oleju katechumenów (na Litwie). Rytuały litewskie tę praktykę zachowały i powiem szczerze, że nie ma żadnego problemu z namaszczaniem dzieci na piersi. Jest teraz lato, ale i zimą nie jest to problem, bo przecież to tylko kwestia rozpięcia guziczka u koszuli...

 

740

diakon mk
2012-02-16 18:43

W USA uzywany jest olej katechumenow przy chrzcie dzieci jak i wtajemniczeniu doroslych katechumenow.... obrzed effeta jest wczasie chrztu dzieci do wyboru szafarza...

 

911

+fr.pav+deutsche bruder ordo

2015-04-05 17:30

OLEJ KATECHUMENÓW JEST RÓWNIEŻ UŻYWANY W WYŚWIĘCANIU CESARZY I KRÓLI NAWET WIKIPEDII WPISALI.SZKODA TYLKO ŻE TE PRAWO MA ŚWIĘCENIA NA KAPŁANA -POMAZAŃCA W PAŃSTWIE ARCYBISKUP PRYMAS.ALE NIKT NIE MÓWIŁ ,ŻE MUSI BYĆ OCHRZCZONY PRZEZ ARCYBISKUPA !!)

 

Twój komentarz...
UWAGA: po każdym wpisie zalogowani uczestnicy są powiadamiani emailami o nowym komentarzu.
Wysłanie komentarza w formie ":)" może irytować osoby biorące w dyskusji.
Dlatego przypominamy, że serwis liturgista.pl jest w założeniu "naukowo-niepopularny".
Uprasza się o niecytowanie tekstów bez podania źródła, a także o unikanie zwrotów "gdzieś kiedyś czytałem"...
To nam wszystkim pomoże traktować poważniej i bardziej profesjonalnie każdy temat :) Pozdrawiamy, Moderacja.

Autor:

Email:

jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o odpowiedziach
Treść:

Antyspam - przepisz liczbę:

drukuj do góry
www.liturgista.pl :: copyright ks. dominik ostrowski 2005-2012 :: webmaster ostrowik